Nie wszyscy pracujący w Niemczech mieszkają w tym kraju. Zwłaszcza w regionach przygranicznych wiele osób mieszkających w Polsce codziennie lub przy najmniej raz w tygodniu przejeżdża przez granicę, by podjąć pracę najemną w Niemczech. Takie osoby nazywane są w nomenklaturze europejskiej pracownikami przygranicznymi.
Ponieważ osoby te nie są zameldowane w Niemczech, muszą się one co roku zgłaszać do urzędu podatkowego (Finanzamt) odpowiedniego dla miejsca siedziby ich pracodawcy w celu odpowiedniego dla ich sytuacji rodzinnej i finansowe opodatkowania.
Zasadniczo mają oni do wyboru zgłoszenie do opodatkowania na podstawie ograniczonego lub nieograniczonego obowiązku podatkowego. Różnica polega m.in. na tym, że osoby podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uzyskują prawo do wielu innych świadczeń systemu podatkowego, m. in. ulgi podatkowej Kindergeld. Osoby takie muszą jednak swój wniosek potwierdzić zaświadczeniem z polskiego urzędu skarbowego na odpowiednim formularzu niemieckiego urzędu. Niemiecka administracja podatkowa sporządza takie formularze w wielu językach, m. in.w jezyku polskim. Jeśli ktoś złoży taki wniosek, musi pamiętać, że jest zobligowany do złożenia rocznej deklaracji podatkowej, aby rozliczyć się ostatecznie z podatku dochodowego
Osoby wybierające ograniczone opodatkowanie są zwolnieni z obowiązku składania rocznych deklaracji. Opodatkowanie ich dochodu zakończone jest w momencie, gdy pracodawca odciąga od ich miesięcznego dochodu podatek i odprowadza go do kasy administracji podatkowej. Tym samym podatek dochodowy traktuje się jako rozliczony.