Zbliżające się wybory do Bundestagu, zaplanowane na 23 lutego 2025 roku, dają możliwość udziału również obywatelom Niemiec mieszkającym w Polsce. Aby wziąć udział w głosowaniu, konieczne jest wcześniejsze wpisanie się na listę wyborców. Procedura ta różni się w zależności od tego, czy dana osoba była wcześniej zameldowana w Niemczech, czy też nigdy tam nie mieszkała.
1. Osoby wcześniej zameldowane w Niemczech:
Jeśli byłeś zameldowany w Niemczech nieprzerwanie przez co najmniej trzy miesiące, powinieneś:
- Wypełnić formularz „Anlage 2”: Formularz dostępny jest pod adresem:https://www.bundeswahlleiterin.de/dam/jcr/dc589523-d709-4c43-adbc-9342dda468ad/bwo_anlage-2_ausfuellbar.pdf
- Przesłać wypełniony formularz: Po wypełnieniu formularza należy go wysłać do urzędu gminy, w której byłeś ostatnio zameldowany przed wyprowadzką z Niemiec. Możesz to zrobić:
- Pocztą tradycyjną: Wydrukuj, podpisz i wyślij formularz na adres odpowiedniego urzędu gminy.
- Drogą elektroniczną: Jeśli urząd gminy akceptuje taką formę, możesz przesłać wypełniony i podpisany formularz w formie zeskanowanej lub cyfrowej.
2. Osoby nigdy niezameldowane w Niemczech lub zameldowane krócej niż 3 miesiące:
Jeśli nigdy nie byłeś zameldowany w Niemczech lub okres zameldowania był krótszy niż trzy miesiące:
- Wybór gminy: Wybierz gminę w Niemczech, z którą czujesz się najbardziej związany i w której sytuacja polityczna ma na Ciebie wpływ.
- Wypełnij formularz „Anlage 2a”: Formularz dostępny jest pod adresem:https://www.bundeswahlleiterin.de/dam/jcr/af77d699-761b-4ff1-9c8b-1cdeb864818c/bwo_anlage-2a_ausfuellbar.pdf
- Dołącz uzasadnienie: Na osobnej kartce papieru opisz, dlaczego czujesz się związany z wybraną gminą oraz w jaki sposób sytuacja polityczna w Niemczech ma na Ciebie wpływ. Uzasadnienie to jest niezbędne do rozpatrzenia wniosku.
- Przesyłka pocztowa: Wydrukuj, podpisz formularz oraz uzasadnienie, a następnie wyślij je pocztą tradycyjną do wybranej gminy. Możesz to zrobić także drogą mailową. Każda gmina publikuje adres mailowy związany z wyborami i/lub adres komisji wyborczej. Przetestowaliśmy i potwierdzamy, to działa.
Ważne terminy:
Aby Twój wniosek został rozpatrzony, powinien dotrzeć do właściwego urzędu gminy najpóźniej do 3 lutego 2025 roku. Zaleca się jednak wcześniejsze złożenie dokumentów, aby mieć pewność, że zostaną one przetworzone na czas.
Dodatkowe informacje:
Szczegółowe informacje oraz pomoc w wypełnianiu formularzy można uzyskać na stronie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce:
Pamiętaj, że udział w wyborach to nie tylko prawo, ale i obowiązek obywatelski. Twój głos ma znaczenie dla przyszłości Niemiec.